Greitas kreditas turi būti su garantijomis

Prasidėjus viešai diskusijai dėl greitųjų kreditų pažabojimo, jau imtos kurti naujos taisyklės smulkiesiems kreditoriams. Akivaizdu, kad komerciniams bankams nepatinka, jog šie rinkos dalyviai atima klientus ir gali suteikti itin lanksčias ir palankias sąlygas. Net ir nuolat plakant kreditorius už neva neatsakingą darbą ar įžūlias sutartis, greitas kreditas Lietuvoje vis dar populiarus ir gyventojai linkę skolintis tokiu būdu. Deja, rinkoje formuojasi ir dar vienas žaidėjų tipas – pavieniai asmenys, skolinantys pinigus per skelbimus.

Reikia atminti, kad net jei manote, kad nieko baisaus skolintis iš tokio kreditoriaus, nes čia juk tas pats, kas skolintis iš draugo, atminkite posakį „lengviausias būdas prarasti draugą – paskolinti jam pinigų.“ Taigi, kur pinigai, ten draugų dažniausiai nebūna. O ką jau kalbėti kai pinigus skolina svetimas žmogus. Taigi, susidomėjusiems pavieniais skolintojais, pravartu žinoti, jog tai finansinė paslauga, kuri neturi jokių garantijų. Dažniausiai tokio tipo kreditoriai nepaiso jokių taisyklių, nes jos paprasčiausiai neegzistuoja, vis dar nėra jokios įstatyminės bazės, reguliuojančios šią veiklą. Be to, jei pasiskolinus Jus ištiks nelaimė, baisu net pagalvoti, kaip savo pinigų kreditorius ieškos, greičiausiai toks „verslininkas“ neapsiribos vien telefono skambučiu. Todėl naudinga žinoti, kaip atskirti tokius kreditorius nuo tikrų ir jų išvengti.

  • Pirmiausia, susigundę nedidele paskola, išsiaiškinkite, kas ją teikia. Dažniausiai greitas kreditas yra teikiamas oficialiai, taigi jei skelbimas yra internete, turėtų būti nurodyta oficiali įmonės svetainė. Pasižiūrėkite, kad svetainėje būtų bent koks pavadinimas ar kiti rekvizitai, primenantis įmonę, o ne pavienį žmonų. Jei tokios informacijos surasti neįmanoma – laikas susimąstyti.
  • Antra, pažiūrėkite, ar Jus sudominęs kreditorius iš viso egzistuoja. Gali būti taip, kad pavieniai skolintojai sugalvojo įmonės pavadinimą, kad atrodytų rimčiau. Internete galima patikrinti įmonių registrą ir įsitikinti, ar tokia įmonė iš viso yra. Jei įmonės nerandate – tikėtina, kad ji iš viso neegzistuoja, o Jūs aptikote nelegalų kreditų davėją.
  • Trečia, net jei iš pirmų patikrų sunku suprasti, ar kreditorius yra patikimas, visuomet galite pasiteirauti jo, koks yra jo kredito įstaigų registro pažymėjimo numeris. Lietuvoje kreditorius dalinti gali tik tokiame registre įrašytos įmonės. Taip pat pasiteiraukite, kokios yra sutarties sąlygos ir palūkanos, kai imamas greitas kreditas. Praktika rodo, kad pavieniai skolintojai sudaro tik jiems patogias sąlygas ir dažnai skaičiuoja ne metines palūkanas, kaip priimta finansų rinkoje, o mėnesines. Būkite budrūs ir patikrinkite sutarties sąlygas, kad neliktumėte prie sulūžusios geldos, kitaip sakant skolingi, sudėtingoje padėtyje ir kreiptis pagalbos nėra kur.