Kokie būna temperatūros jutikliai?

Temperatūra yra svarbiausias rodiklis, kurį tenka matuoti įvairiose sistemose, nepriklausomai nuo jų panaudojimo sričių. Temperatūros jutikliai yra naudojami visur, kur objekto ar tam tikros terpės temperatūra turi įtakos darbo kokybei ir galutiniam rezultatui, bei yra poreikis pastoviai kontroliuoti temperatūros rodiklius. Tomis sritimis gali būti naftos ir kuro gamybos pramonė, chemijos ir statybų industrijos, metalo bei maisto gamyba, transportas ir žemės ūkis.

Temperatūros jutikliai būna skirtingų tipų, kiekvienas kurių turi tam tikrą paskirtį ir ypatumus, tačiau visų jų pagrindinės paskirtys yra:

– Reikiamų objektų temperatūros matavimas, laikantis būtino tikslumo, greitaveika ir informacinio arba valdymo signalo perdavimas toliau į sistemą;

– Signalo perdavimas automatizuotoms valdymo sistemoms ir perspėjimas apie galimus įrenginių gedimus;

– Kai kurie įrenginiai gali tarnauti kaip elektros šaltiniai, veikiantys terminių garų pagrindu.

Priklausomai nuo naudojimo srities ir atliekamų funkcijų, temperatūros jutikliai yra skirstomi į kelias grupes:

1. Šiluminės arba terminės varžos jutikliai. Jų veikimas yra grindžiamas medžiagų varžos kaita, veikiant temperatūrai.

2. Termoporos. Susideda iš dviejų skirtingų laidininkų, sudarančių elektros jungtį, kurioje nuo temperatūros susikuria elektros įtampa. Termoelektrinio efekto pagalba šios įtampos pagalba matuojama temperatūra.

3. Temperatūros ir drėgmės keitikliai (oro temperatūros jutikliai). Elektriniai prietaisai su analoginiais ir skaitmeniniais signalo išėjimais. Plačiausias naudojami įvairios paskirties patalpų vedinimo ir kondicionavimo sistemose.

4. Daugtaškiai temperatūros keitikliai. Dažniausias naudojami didelių talpų temperatūros kontrolei ir plačiai pritaikomi maisto gamyboje ir žemės ūkyje, kur naudojami grūdų ir panašių produktų saugyklose.

5. Bekontakčiai temperatūros jutikliai. Naudojami nutolusiuose ir sunkiai pasiekiamose objektuose, taip pat kenksmingomis žmogui sąlygomis. Prie jų priskiriami karšto metalo jutikliai, distanciniai temperatūros jutikliai ir infraraudonųjų spindulių temperatūros jutikliai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>