Durys ir užraktai

Ar kada pagalvojote kiek dažnai tenka susidurti su įvairiomis durimis ir durelėmis? Durys būna ne tik kambariams uždaryti, bet ir balduose, automobiliuose ir t.t. Nuo durų atsiradimo durys labai pasikeitė. Jei pradžioje durys būdavo gaminamos iš medžio, vėliau iš metalo, tai dabar durys gaminamos iš praktiškai visų įmanomų medžiagų – stiklo, plastiko, laminato ir t.t. Viskas priklauso nuo durų tipo ir panaudojimo srities. Įėjimo į namą ar butą durys turi būti saugios ir nelaidžios garsui bei šilumai. Dėl saugumo jos dažnai vadinamos šarvuotomis durimis. Kai durys montuojamos patalpų viduje daugiausia dėmesio skiriama estetinei jų išvaizdai, o ne saugumui ar šilumos laidumui. Stiklinės durys dažniausiai naudojamos komercinės paskirties patalpose, biuruose. Taip pat jos patogios pirtyse.

Saugiausios be abejonės yra šarvuotos durys. Tačiau reikia pasirinkti nuo ko saugositės – šilumos nuostolių, vagių, gaiso, ar triukšmo. Durys gali padėti apsisaugoti nuo kiekvienos iš šių blogybių, tačiau tai reikia numatyti iš anksto. Jei svarbi gera durų garso izoliacija – reikalingos geros izoliacinės medžiagos. Geriausiai triukšmą sulaikys kamštine medžiaga padengtas durų paviršius. Saugantis nuo vagių reikalavimai didesni. Plieno lakštai turi būti bent dviejų milimetrų storio, spynos turėtų būti kokybiškos ir pageidautina ne kinietiškos. Durys privalo fiksuotis visomis kryptimis, kad nepavyktų durų tiesiog iškelti. Ugniai atsparios durys turi būti be degių medžiagų. Daugiausia problemų sukelia gaisrui atsparios apšiltinimo medžiagos.

Geros durys turi būti remontuotinos (t.y. ne vienkartinės). Kinietiškos pigios durys dažniausiai būna vienkartinės. Durų remontas dažniausiai reiškia spynų keitimą. Rimtesnis durų remontas yra reikalingas po bandymų įsilaužti – apdailos plokščių keitimas, skydų keitimas, virinimas.

Tobulėjant durims tobulėja ir užraktai. Spynos jau neatrakinamos visrakčiais, bet turi ir apsaugas nuo spynos pragręžimo, sulaužymo, durų atidaryti nepadeda ir visrakčiai. Populiarėja ir elektroninės durų užrakinimo sistemos. Durys uždaromos elektroniniais užraktais ir atidaromos tik su magnetine kortele. Visos šios technologijos visų pirma panaudojamos pramoniniuose pastatuose ir paskui pamažu persikelia į namus (taip į namus pradėti montuoti kondicionieriai, vaizdo stebėjimo sistemos). Laiko klausimas kada į namus pradėsime montuoti duris kurios pačios atsidarinės kaip prekybos centruose. Maždaug 2000 metais tokios durys buvo retenybė ir daugelis važiuodavo jų pasižiūrėti į Vilniaus geležinkelio stotį. Dabar tokios durys yra kas antrame prekybos centre. Nereikia stebėtis jei po kurio laiko jos bus sutinkamos ir namuose.